Head på hemsidan:

15 november 2025

2026 Master Class pass 1: Bouchard Père et Fils (12:30-13:15)

Bouchard Père et Fils är en av Bourgognes äldsta och mest tongivande namn. Efter 300 år i Beaune är fokuset fast ställt på framtiden och siktet är inställt på Premier- och Grand Cru i världsklass. Under denna master class djupdyker vi i deras unika portfölj. 195 kronor per biljett

Premier- och Grand Cru i fokus med Bouchard

Bouchard Père et Fils är en av Bourgognes äldsta egendomar, grundat 1731 i Beaune av Michel Bouchard. Michel var en klädförsäljare från Grenoble som stannade till i Beaune där han köpte med sig ett vinfat för att sälja vidare under sin fortsatta resa. När han märkte hur stor efterfrågan var återvände han till Bourgogne tillsammans med sin son Joseph för att satsa på vin istället för kläder och resten är, som man brukar säga, historia – där det där första vinfatet med århundradena kom att bli en av Bourgognes största och mest visionära egendomar. Idag befinner sig Bouchard Père et Fils i sitt fjärde århundrade – mitt uppe i en spännande tid med stora förändringar för denna viktiga Bourgogneegendom där fokus ligger på premier och grand cru.

Här för att berätta om egendomen och dess stora framtidsvisioner är XXX, som med trygg hand kommer att leda oss genom en provning av en av Bourgognes viktigaste portföljer.

Provningens viner

TBA

Tryffelsvinets Vinfestival – Pass 1
Tid
: 12:30-13:15
Pris: 195 kronor

För att boka:
Välj pass och fyll i önskat antal entrébiljetter – tryck på ”nästa”. Du får nu tillgång till extratillägg av master class-provningar där du väljer önskad master class. Har du redan köpt en entrébiljett? Välj 0 entrébiljetter och tryck sen på ”nästa”. Observera att du behöver en entrébiljett för att delta på våra master class-provningar.

17 maj 2025 12:30-13:15

Sergel Hub, Sveavägen 10a, 111 57 Stockholm

Pris: 195

Boka evenemang