Denna webbplats innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. När du använder vår webbsida godkänner du vår integritetspolicy.
Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse på sajten.
15 november 2025
2026 Master Class pass 1: Domaine Taupenot-Merme (14:00-14:45)
För första gången någonsin erbjuds Sveriges vinälskare en master class med ett av Morey-Saint-Denis mest spännande namn; Domaine Taupenot-Merme! 195 kronor per biljett
xxxxxxxxxxxxxxxx
Med vingårdar i några av de mest avundsvärda Premier- och Grand Cru-lägena som Bourgogne kan uppbringa, och en historia som sträcker sig 400 bakåt i tiden skapar syskonen Romain och Virginie viner för framtiden. Sina eftertraktade vingårdslägen till trots är både Romain och Virginie två vänligt jordnära och hårt arbetande ambassadörer för några av Bourgognes bästa lägen. De tycker om att flyga under radarn och är inte de som skriker högst – istället låter de vinerna tala för sig själva genom sitt signum av imponerande aromatik och silkiga textur som vägs upp av de välbalanserade tanninerna.
Vid denna master class kommer får vi under Romain Taupenots ledning ta del av hans djupa kunskaper och klokskaper under en spännande provning som visar upp hans stora bredd som vinmakare.
Provningens viner
TBA
Tryffelsvinets Vinfestival – Pass 1
Tid: 14:00-14:45
Pris: 195 kronor
För att boka:
Välj pass och fyll i önskat antal entrébiljetter – tryck på ”nästa”. Du får nu tillgång till extratillägg av master class-provningar där du väljer önskad master class. Har du redan köpt en entrébiljett? Välj 0 entrébiljetter och tryck sen på ”nästa”. Observera att du behöver en entrébiljett för att delta på våra master class-provningar.


















